شمارش معکوس افتتاح بزرگراه صدر و احتمال دریافت عوارض

بزرگراه طبقاتی شهید صدر با حضور جمعی از خبرنگاران مورد بازدید قرار گرفت و گام‌های آخر را برای بهره برداری طی می‌کند.

 حجت الله بهروز مدیر مرکز کنترل ترافیک شهر تهران با اشاره به تحقق وعده شهرداری تهران برای تکمیل پروژه صدر، گفت: پروژه صدر در مراحل آخر برای تکمیل و بهره‌برداری قرار گرفته است و به‌زودی بهره برداری می‌شود.

 وی افزود: از لحاظ ساختاری رینگ شمالی تهران توسط این سازه تکمیل شده است و امکان دسترسی غرب به شرق پایتخت در این سازه با افتتاح آن به سهولت انجام می‌شود، همچنین بر اساس برآوردها با افتتاح بزرگراه طبقاتی صدر 30 درصد طول سفر شهروندانی که از غرب به شرق و بالعکس طی می‌کنند، کاهش می‌یابد. وی تصریح کرد: با افتتاح پل صدر تاثیرات بسزایی بر وضعیت ترافیک به خصوص در معابر غربی و شرقی پایتخت و بار ترافیکی آنها خواهیم داشت.

 بهروز افتتاح پل صدر را آخرین حلقه اتصال بزرگراهی شهر تهران از غرب به شرق خواند و گفت: از لحاظ تجهیزات ترافیکی سازه پل صدر به همراه تونل نیایش در مرکز کنترل تونل نیایش مورد رصد و کنترل شبانه روزی قرار می‌گیرد، در این پروژه انواع مختلفی از دوربین‌ها و تجهیزات ایمنی مورد استفاده قرار گرفته است تا شهروندان با ایمنی مناسبی از پل عبور کنند.

پل صدر

 بهروز خاطر نشان کرد: بیش از 180 دوربین نظارت تصویری بر روی کل بزرگراه طبقاتی صدر قرار گرفته است که به وسیله همین دوربین‌ها نظارت جامعی بر کل پروژه داریم. وی با بیان اینکه نزدیک به 24 کنترل سنج بر روی دو سازه پل قرار گرفته است سرعت مجاز برای حرکت بر روی پل‌ها هماهنگ با تونل همان 60 کیلومتر بر ساعت پیش بینی شده است، خطاب به شهروندانی که از این مسیر قصد حرکت دارند، گفت: امیدواریم با رعایت سرعت مجاز بر روی این مسیر عبور ایمنی را برای خود فراهم کنند، قطعا تجاوز از این سرعت به جریمه ختم خواهد شد.

 مدیر مرکز کنترل ترافیک شهر تهران یکی دیگر از موارد ایمنی اضافه شده در پروژه را کنترل رمپ و لوپ‌های ورودی دانست و گفت: در این پروژه سرعت مجاز برای رمپ و لوپ‌ها 30 کیلومتر بر ساعت است که این سرعت نیز توسط دوربین‌ها کنترل می‌شود. وی شرایط خاص پل را علت اعمال این نظارت در ورودی بزرگراه طبقاتی صدر دانست.

 بهروز از موارد دیگری که شهروندان باید برای طی مسیر بر روی بزرگراه طبقاتی صدر رعایت کنند را ممنوع بودن عبور کامیون‌ها، موتورسیکلت‌ها و اتوبوس‌ها برشمرد و افزود: بر روی پل عبور از خط اضطرار ممنوع است و به صورت مکانیزه کنترل می‌شود. اکثر موارد ایمنی که در تونل نیایش قرار دارد، بر روی بزرگراه طبقاتی صدر نیز باید رعایت شود، البته در ورودی‌ها میزان تردد و ورود به پل را کنترل می‌کنیم تا ظرفیت پل و تونل در تمام اوقات شبانه روز در حداکثر میزان ممکن نگه داشته شود.

 وی افزود: این سیستم بر اساس ظرفیت پل و تونل روانی ترافیک را حفظ می‌کند و عملکرد آن نیز به صورت چراغ قرمزهای ساده قرار گرفته در تقاطع‌ها عمل می‌کند که در زمانی که چراغ قرمز است، مانند تقاطع‌ها شهروندان باید از ورود به پل خودداری کنند. وی در خصوص سیستم‌های ایمنی بزرگراه طبقاتی صدر، تصریح کرد: در این پروژه سیستم‌های تشخیص یخ زدگی تعبیه شده است که قبل از یخ زدگی بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم. از دیگر سیستم‌های استفاده شده در این پروژه دوربین‌های کنترل حرکت بین خطوط و پیش بینی وضعیت آب و هوا است تا یک عبور ایمن و آرام را برای همه شهروندان ضمانت کنیم.

 قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که آیا عوارضی برای استفاده از بزرگراه طبقاتی صدر در نظر گرفته شده است یا خیر؟ گفت: کلیه سیستم‌های لازم در این پروژه پیش بینی شده است، حتی ممکن است شما تابلوهای دریافت عوارض را بر روی این پلها مشاهده کرده باشید، اما این امر به مصوبه شورای شهر تهران نیاز دارد و تا پیش از آن هرگز عملی نخواهد شد.

 وی به آماده شدن همه دسترسی‌های بزرگراه طبقاتی صدر اشاره کرد و گفت: شهروندانی که از سمت غرب وارد تونل نیایش شوند و ادامه مسیر دهند از کردستان جنوب مستقیما می‌توانند وارد پل شوند، البته دسترسی‌هایی که در حال حاضر در تقاطع مدرس داریم بعد از افتتاح پل بسته خواهند شد و فقط در مواقع اضطراری از آنها استفاده می‌شود، همچنین در ادامه نیز خروجی قیطریه به سمت شمال در نظر گرفته شده است و در انتهای پل نیز شهروندان امکان ورود به بزرگراه امام علی (ع) شمال و جنوب برایشان فراهم شده است.

 وی ادامه دا: در انتهای پل امکان دسترسی و ادامه مسیر به سمت شرق از طریق اتوبان شهید بابایی فراهم شده است، در مسیر برگشت هم شهروندان می‌توانند از اتوبان امام علی (ع) شمال و جنوب وارد پل شوند، در ادامه مسیر بعد از خیابان کامرانیه امکان ورود به پل فراهم شده است و از قیطریه شمال نیز مجددا امکان ورود دیگری در نظر گرفته شده است و آخرین رمپ و لوپ ورودی به پل نیز از اتوبان کاوه به بزرگراه طبقاتی شهید صدر در نظر گرفته شده است.

 در ابتدای این مراسم مازیار حسینی معاون فنی عمرانی شهرداری تهران با اشاره به وسعت پروژه صدر افتتاح این پروژه را یکی از افتخارات شهرداری تهران دانست و گفت: خداوند را شاکریم که وعده شهرداری تهران در خصوص بزرگراه طبقاتی صدر و تونل نیایش به تحقق پیوست.

.


این صفحه 111 بار مورد بازدید قرار گرفته است.