طرح احداث پل جهتی شرق به شمال در تقاطع بزرگراه های نیایش و چمران

کمیسیون تصویب طرح های حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، طرح احداث پل جهتی شرق به شمال در تقاطع بزرگراه های نیایش و چمران را به تصویب رساند.

 

مدیر گروه پل و بزرگراه های سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران ضمن اعلام خبر فوق افزود: اجرای این طرح می تواند علاوه بر روان سازی بیشتر ترافیک در بزرگراه نیایش و خیابان سئول، مجموعه پل های ولایت را به تقاطعی با کارکردهای ترافیکی کامل تبدیل کند.مهندس میرفاضل نیکزاد با بیان آنکه مجموعه پل های ولایت فاقد رمپ راستگرد شرق به شمال است، یادآور شد: پایش های میدانی در تقاطع بزرگراه های نیایش و چمران نشان می دهد تقاضای قابل ملاحظه ای برای دسترسی از شرق بزرگراه نیایش به شمال بزرگراه چمران وجود دارد و عدم وجود رمپ راستگرد شرق به شمال، سبب افزایش بار ترافیک خیابان سئول و ایجاد راهبندان در ورودی بزرگراه نیایش به این معبر حمل و نقلی شده است.

وی در تشریح مطالعات انجام شده به منظور احداث این سازه ترافیکی گفت: پل جهتی شرق به شمال تقاطع بزرگراه های نیایش و چمران باید روی لوپ جنوب به غرب این تقاطع احداث شود. در واقع مشخصات مورفولوژی و توپوگرافی این لوپ نشان می دهد که امکان احداث یک پل جهتی روی آن وجود دارد و تراز مثبت یک این فضا می تواند پاسخگوی یک حرکت گردشی دیگر نیز باشد.

به گفته مدیر گروه پل و بزرگراه های سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، با تصویب طرح احداث پل جهتی شرق به شمال در تقاطع بزرگراه های چمران و نیایش، مشاور مربوطه به سرعت کار تدقیق مشخصات و جزئیات فنی این طرح را آغاز کرده است. نکته جالب توجه در این زمینه، الزام مشاور به ارائه طرحی است که در آن علاوه بر مشخص شدن نقشه های اجرایی پل جهتی شرق به شمال، لوپ موجود جنوب به غرب نیز شرایط فنی مناسب تری بیابد. این لوپ با توجه به محدودیت پوسته اجرایی، با شعاع کمی احداث شده و در نتیجه سرعت تردد در آن نسبت به یک مسیر دسترسی استاندارد کمتر است.

گفتنی است طراحی و اجرای چنین پروژه هایی که علیرغم هزینه ناچیز، تاثیراتی پردامنه و محسوس روی عملکرد شبکه بزرگراه ها و معابر اصلی شهر تهران دارد، هنوز هم یکی از مهمترین دستور جلسات دوره ای کمیسیون تصویب طرح های حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران است.

 

 


این صفحه 85 بار مورد بازدید قرار گرفته است.