دریافت مالیات بر ارزش افزوده از طرفین معاملات املاک از سوی مشاوران املاک غیرقانونی است

مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری گفت: دریافت مالیات بر ارزش افزوده از طرفین معاملات املاک از سوی مشاوران املاک غیرقانونی است.

علی اکبر بختیاری افزود: پیشتر اتحادیه مشاوران املاک، تفاهم نامه ای را با سازمان امور مالیاتی امضا کرده بودند که طی آن مشاوران املاک هنگام عقد قراردادهای اجاره یا مبایعه نامه از طرفین معامله ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنند.
این مقام مسئول در دیوان عدالت اداری ادامه داد: انجمن صنفی کارفرمایی مشاوران املاک تهران به خاطر وجود این تفاهم نامه در دیوان عدالت شکایت کرد و خواستار ابطال این مصوبه و صدور دستور توقف آن شد.
بختیاری افزود: به موضوع صدور دستور موقت، در یکی از شعب دیوان عدالت اداری رسیدگی و به دلیل ضرورتی که شعبه تشخیص داد، اجرای این تفاهم نامه متوقف شد.
مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری گفت: طبیعتا به اصل موضوع که درخواست ابطال این تفاهم نامه است در هیات عمومی دیوان عدالت اداری رسیدگی خواهد شد و شعبه نیز پرونده را به هیات عمومی ارسال کرده که روال طبیعی خود را طی می کند.
بختیاری تاکید کرد: براساس دستور موقت شعبه دیوان عدالت اداری، فعلا دریافت مالیات از سوی مشاوران املاک برخلاف قانون است.
مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری همچنین درباره اظهارات اخیر رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور مبنی بر آنکه اخذ مالیات از طرفیت معاملات مسکن مصوبه مجلس است، گفت: دریافت مالیات ۵ درصد از طرفین معاملات مسکن مصوبه مجلس نیست بلکه تفاهم نامه اتحادیه مشاوران املاک با سازمان امور مالیاتی است.

 


این صفحه 162 بار مورد بازدید قرار گرفته است.