اجرایی شدن مصوبه كميسيون ماده پنج در مورد پاركينگ‌هاي ‌طبقاتي تهران

معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران با اعلام جزئيات مصوبه كميسيون ماده پنج در خصوص ضوابط تشويقي احداث مجتمع‌هاي پاركينگ طبقاتي گفت:مالكان زمين‌هاي با مساحت بيش‌از يك هزار مترمربع، در صورتي كه حاضر باشند به‌ جاي استفاده از كاربري قيد‌شده در طرح تفصيلي، زمين را به ساخت پاركينگ‌هاي طبقاتي اختصاص دهند از يكسري مجوز‌هاي تشويقي بهره‌مند خواهند شد.

عليرضا جاويد در گفت‌وگو با دنياي‌اقتصاد در اين باره اعلام كرد: براي ساخت مجتمع‌هاي پاركينگ طبقاتي، تا 9طبقه مجوز و برحسب موقعيت زمين، تعدادي طبقات منفي (زيرزمين) داده مي‌شود به طوري كه 80درصد سطح اشغال براي طبقات همكف و اول را مجوز تجاري مي‌دهيم و از طبقات 2 تا 7 مجوز ساخت پاركينگ و در طبقه هشتم تا 60درصد سطح‌اشغال، مجوز رستوران و تالار داده خواهد شد. معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: مالکان املاکی با وسعت یک هزار مترمربع و بیشتر می‌توانند در صورت اقدام به ساخت پارکینگ از تسهیلات آن برای ساخت تا سه طبقه تجاری بهره ببرند.

پارکینگ طبقاتی

علیرضا جاوید، اظهار کرد: خوشبختانه در ضوابط طرح تفصیلی جدید به موضوع پارکینگ طبقاتی توجه ویژه‌ای شده و براساس بند یک مصوبه 436 کميسیون ماده 5 مالکان املاکی با وسعت یک هزار مترمربع و بیشتر می‌توانند در صورت اقدام به ساخت پارکینگ طبقاتی از تسهیلات این مصوبه برای ساخت تا سه طبقه تجاری هم بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه این تسهیلات برای املاکی که در پهنه‌های S،R وM (پهنه‌های سکونت، فعالیت و مختلط) قرار دارند فراهم شده است، افزود: املاکی که در پهنه G که پهنه حفاظت سبز نام دارد واقعند از این تسهیلات بهره‌مند نخواهند بود.

معاون شهردار تهران همچنین اظهار امیدواری کرد: در آینده ساخت پارکینگ‌های رمپی و پارکینگ‌های طبقاتی مکانیزه به گونه‌ای دارای ارزش اقتصادی شود که سازندگان به جای ساخت املاک مسکونی به سمت احداث پارکینگ بروند.

جاوید ادامه داد: املاک ریزدانه‌ای که امکان تامین پارکینگ مورد نظر را در زمان ساخت ندارند، می‌توانند در طول زمان ساخت، پارکینگ مورد نظر را در پارکینگ‌های محله‌ای و شهری در شعاع 250 متری ملک تامین کنند.


این صفحه 505 بار مورد بازدید قرار گرفته است.