نحوه انجام معاملات اوراق مسکن

مدیر بازار فرابورس ایران شرایط انجام معاملات ۱۰ ریالی اوراق تسهیلات مسکن در بازار فرابورس ایران را اعلام کرد.

بهنام محسنی افزود: یکی از شرایطی که از طریق بانک مسکن اعلام شده این است که نقل و انتقال و واگذاری این اوراق میان بستگان نزدیک پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ و نوه با مبلغ کمتری نسبت به اوراق تسهیلات مسکن جاری در فرابورس صورت پذیرد و در واقع هر اوراق برای واگذاری بین این قبیل افراد تنها با نرخ ۱۰ ریال انجام می شود. 

مدیر بازار فرابورس ایران در مورد خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در بازار فرابورس اظهار داشت: از مهرماه سال ۸۹ امکان معاملات اوراق گواهی حق تقدم استقاده از تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران مهیا شد به این ترتیب که هر ماه بر اساس فهرست منتشره بانک مسکن افرادی که خواهان این امتیاز هستند در قالب یک فهرست به شرکت سپرده گذاری اعلام می شوند و با توجه به نمادی که هر ماه توسط شرکت فرابورس ایران اعلام می شود معاملات این اوراق در بازار امکان پذیر می شود.
وی ادامه داد: نکته ای که وجود دارد برخی شرایط و مقرات حاکم بر اوراق تسهیلات مسکن است که امکان معاملات این اوراق را در قالب هبه فراهم می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، وی در خصوص دو مورد دیگر از معاملات که به صورت هبه امکان پذیر است، تصریح کرد: همچنین اوراقی که از طریق خیرین به افراد واگذار می شود و اوراق تسهیلات مسکنی که توسط شرکت ها به کارکنان خود جهت وام تسهیلات مسکن ارائه می شود در قالب معاملات هبه امکان پذیر است.
مدیربازار فرابورس خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در سیستم معاملات، نقل و انتقال های صورت گرفته باید ثبت شود لازم است که متقاضیان پس از اخذ تأییدیه از بانک مسکن به منظور بلامانع بودن این واگذاری ها به کلیه شعب بانک مسکن یا شعب کارگزاری بانک مسکن در سراسر کشور مراجعه کنند و درخواست انجام معاملات هبه را وارد کنند که این معاملات ازطریق کارگزاری بانک مسکن از سامانه معاملاتی شرکت فرابورس ایران با نرخ ۱۰ ریال قابل انجام است.
محسنی با تفسیر معاملات هبه، گفت: معاملات هبه به این منظور است که در واقع کلمه هبه به معنای بخشش است و معاملات هبه معاملاتی است که با شرایط فوق بخشیده می شود و نیازی نیست تا فردی که در این میان مالی را به دیگری می بخشد هزینه معاملاتی متحمل شود.
مدیر بازار فرابورس در ادامه با توجه به معاملات هفته گذشته بازارهای فرابورس ،گفت: در هفته گذشته در فرابورس ۲۸۵ میلیون سهم به ارزش ۵۸۶ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت که در بازار اول بیش از ۳۷ میلیون سهم با ارزش ۲۰ میلیارد تومان معامله شد و صنایع فعال در گروه فلزات اساسی شرکت های فعال در گروه لاستیک و پلاستیک و شرکت های فعال در صنایع انبوه سازی املاک و مستغلات به عنوان صنایع پیشرو در بازار اول فرابورس مطرح بودند .
محسنی ادامه داد: در بازار دوم بیش از ۱۰۲ میلیون سهم بالغ بر ۵۲ میلیارد تومان معامله شد و شرکت های فعال در گروه فرآورده های نفتی شرکت های فعال در گروه فولاد شیمیایی و شرکت های فعال در گروه قند و شکر در بازار دوم در هفته گذشته مطرح شدند .
وی افزود : در بازار سوم با توجه به اتمام پذیره نویسی اوراق مشارکت میدکو بیش از ۲ میلیون ورقه با ارزش ۲۵۹ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و پذیره نویسی این اوراق در بازار سوم به پایان رسید.
مدیر بازار فرابورس ایران در مورد بازار پایه تأکید کرد: در این معاملات بیش از ۱۴۰ میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد تومان معامله شد که شرکت های فعال در گروه بانک ها و موسسات اعتباری شرکت های فعال در گروه صنایع و محصولات شیمیایی و شرکت های فعال در گروه صنایع پیمانکاری و صنعتی، صنایع پیشرو این بازار بودند.
وی در پایان اعلام داشت: در خصوص بازار ابزارهای نوین فرابورس ایران معاملات اوراق با درآمد ثابت این بازار بیش از یک میلیون ورقه به ارزش ۱۳۱ میلیارد تومان و معاملات اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای در هفته گذشته ۰.۲ میلیون ورقه به ارزش ۸ میلیارد تومان معامله شد که ارزش بازار فرابورس ایران به مبلغ ۵۷ هزار و ۷۷۳ میلیار د تومان رسید و عدد شاخص فرابورس در عدد ۵۱۴.۲۵ نشان داده شد.


این صفحه 240 بار مورد بازدید قرار گرفته است.