پلي استايرن انبساطي( E.P.S )

يكي از موارد بهينه سازي در ساختمانها استفاده از مواد و مصالحي است كه براي عايق كاري حرارتي پوسته خارجي ساختمان ها مورد استفاده قرار مي گيرند يكي از اين مواد يونوليت ( پلي استايرين ) است. با توجه به نوع مواد پلي استايرين انبساطي بهترين عايق از نظر نفوذ آب، گرما، سرما و صدا مي باشد به استثناي پلي استايرين كه نسبت به آب مقاوم است بقيه عايق ها بر اثر رطوبت كارايي آنها پايين مي آيد. در برخي عايق هاي آزاد مقدار مقاومت حرارتي متناسب با تراكم عايق است نه ضخامت آن. در اين عايق ها مقدار مقاومت ممكن است بعد از مدتي تا 20 درصد كاهش يابد.

پلی استایرن چیست؟

 پلی استایرن، پلیمری است که از مونومر استایرن ساخته شده است، هیدروکربن مایعی که در واقع یکی از مشتقات نفتی است که اولین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل های شناور روی آب ساخته شد. در دمای اتاق، پلی استایرن به صورت جامد و البته انعطاف پذیر است ولی در دماهای بالاتر می تواند ذوب شده و به صورت قالب هایی درآید.استایرن یک مونومر آروماتیک است، بنابراین پلی استایرن هم یک مونومر آروماتیک است.

 پلي استايرن انبساطي  ( E.P.S ) یا  Expandable Polystyrene ، عايق پلي استايرن كه در بازار ايران به نام تجاري پلاستوفوم معروف است از منبسط نمودن دانه هاي پلي استايرن (E.P.S) ساخته مي شود اين عايق از لحاظ حرارتي ، برودتي و صوتي بسيار موثر و مقرون به صرفه مي باشد. و با توجه به ضريب انتقال حرارت ، سبكي وزن ، سهولت برش ، سهولت نصب ، دوام طولاني ، نفوذناپذيري در مقابل رطوبت و يخ زدگي در شرايط مختلف كشورمان داراي كاربردي موثر است.

 يکي از خواص مهم EPS عايق بودن آن است اين محصول براي کنترل مهار مصرف انرژي در ساختمان کاربرد فراوان دارد ،از آنجا که با وزن سبک خود مي تواند پرکننده خوبي باشد لذا در صنعت ساختمان کاربردهاي متعدد و متنوعي د ارد و در سراسر جهان مورد استفاده قرار مي گيرد.

بلوك هاي «پلي استايرن» به دليل سبكي وزن خود، وزن نهايي ساختمان را كم مي كنند، به همين دليل در ساختمان سازي مورد استفاده قرار مي گيرند. بلوك هاي مذكور نقش باروري ندارند و به همين دليل در برابر زلزله ايمن هستند. اما اين بلوك ها، در برابر آتش به راحتي حجم خود را از دست مي دهند و تنها اشكال اين بلوك ها، كمي مقاومت در برابر حرارت و شعله وري آنها است.

ضریب های عایق بودن:

• 10 سانتی متر یونولیت معمولی در برابر صدا 42 دیزبل عایق است

• 10 سانتی متر یونولیت معمولی در برابر گرما 35 % عایق است

در کشور ما نيز که در صنعت ساختمان همگام با جهان از بهترين و مدرنترين استانداردها بهره مند مي شود اين قابليت براي استفاده از EPS در صنعت ساختمان وجود دارد. پلی استایرن غیر قابل اشتعال در تولید بلوک های پلاستوفوم سقفی استفاده می شود.

پاره ای از کاربردهای پلاستوفوم در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان به شرح ذیل می باشد:

 • توليد پلاستوفوم با دانسيته هاي مختلف جهت سردخانه،يخچال و امور ساختماني
 •  توليد انواع فوم بسته بندي براي محصولات و مصنوعات
 •  توليد يخدانهاي خانگي و فوم باكسهاي صادراتي از E.P.S
 •  توليد لوازم صيادي جهت ماهيگيري با E.P.S
 • توليد بلوكهاي پلاستوفوم به جاي بلوكهاي سفالي و سيماني
 •  انواع عايق لوله

برخی انواع پلی استایرن موجود در بازار:

گریدهای ایرانی:

 • پتروشیمی تبریز:   200    300   400

 گریدهای وارداتی:

 • پتروشیمی Loyal Group | King Pearl (لویال) :    FMS      FSA
 • پتروشیمی Xingda Group (زینگدا):  ZKF 301       ZKF 302
 • پتروشیمی SH Enegry & Chemical | ANYPOL (شینهو): SE 2000    SE 2500
 • پتروشیمی Samsung Chemical | Starex (سامسونگ): SF-200 H     SF-300 H
 • پتروشیمی LG Chem (ال جی):  R120    R160
 • پتروشیمی Taita Chemical |TAITACELL(تایتا):   321T  321MM
 • پتروشیمی Changle Bubble (چانگل بابل): F103B

مزایای استفاده از پلی استایرن در بنا:

1-سبكي ديوارهاي ساخته شده از پانل در مقايسه با ديگر مصالح

2- سرعت حمل ونقل و سهولت بالا كشيدن پانلها در ارتفاع

3- مقاومت زياد در برابر نيروهاي برشي ناشي از زلزله .

4- عايق در برابر حرارت و برودت و رطوبت و صدا.

5- مقاوم در برابر آتش سوزي بعلت وجود قشرهاي بتني طرفين پانل.

6- نفوذ ناپذيري ساختمان دربرابر حشرات.

7- امكان حمل و بكارگيري پانل در مناطق صعب العبور جهت احداث ساختمان بدون نياز به كارگردان متخصص.

8- دستيابي به فضاي مفيد بيشتر بعلت ضخامت ناچيز ديوارهاي پانل .

9- آزادي عمل در اجراي طرحهاي متنوع و بعلت انعطاف پذيري قطعات پيش ساخته پانل .

10- صرفه جويي در هزينه پي سازي و اسكلت ساختمان هاي بلند مرتبه بدليل وزن اندك سقف و ديوار پانل .

11- صرفه جويي در هزينه تهويه مطبوع ساختمان در تابستان و يا زمستان بدليل جلوگيري از تبادل حرارت و يا برودت و در نتيجه صرف انرژي كمتر اعم از مواد سوختني و يا برق .

12- افزايش عمر مفيد ساختمان و دستگاههاي تاسيساتي آن .

13- عدم نفوذ نسبي آلودگي صوتي و ايجاد آلودگي صوتي و ايجاد آرامش براي ساكنين ساختمان در شهرهاي بزرگ.

14- بازگشت سرمايه گذاري در امور ساختمان سازي در كوتاهترين زمان.

15- عبور دادن لوله هاي آب و فاضلاب و برق و تلفن به سادگي از زير شبكه پانل و نصب چهار چوب درها و كلاف فلزي پنجره ها قبل از بتن پاشي و كلا اجراي تاسيسات ساختمان با كمترين هزينه .

16- عدم نياز به كنده كاري و تخريب تاسيساتي ديوارها و سقف در نتيجه عدم انباشت نخاله كه صرفه جويي در هزينه و وقت را بدنبال دارد.

17- پس از بتن پاشي طرفين پانلها با ضخامت حداقل 4 سانتي متر سيستم بي نياز از گچ و خاك بوده كه با اجراي چند ميليمتر پلاستر گچ سفيد كاري ديوارها و سقف آماده براي نقاشي خواهد بود.

18- حذف نعل درگاه در سيستم پيشرفته پانل .

19- حمل و نقل پانلها با هزينه كم صورت ميگيرد بطور مثال يكدستگاه تريلر قادر است بيش از 10000 متر مربع پانل تيپ 1 ديواري پوما را حمل نمايد.

20- استفاده از ديوارو سقف پانل در ساختمان سازي بهره وري مناسب آهن آلات مصرفي را موجب مي گردد .به طورمثال با صرف 17 كيلو گرم فولاد در هر متر مربع ساختمان بصورت مفتول و ميلگرد ميتوان يك واحد مسكوني يك طبقه را بنا كرد .

21- عايق پلي استايرن كه در توليد پانلها بكار ميرود از نوع كند سوز (گريد f) مي باشد كه پس از نصب و سيمكاري طرفين پانل با ضخامت 5 سانتيمتر ديوار تا 2 ساعت در مقابل آتش سوزي مقاوم خواهد بود.

معایب:

 اسفنج پلي استايرن داراي نقاط ضعفي نيز مي باشد ،از جمله مي توان شكست مكانيكي ترد ،ضعف ان در برابرحلال ها ،برخي چسب ها و رنگ ها ،ضعف در برابر سوخت ها ،دوام پايين در برابر شرايط محيطي خارجي و مهم تر از همه رفتار خطرناك ان دربرابر اتش را نام برد . لذا استفاده از اين محصول بايد تحت ضوابط و ويژگي هايفني مناسب صورت گرفته و ازتبديل ان ها به يك عامل خطرناك درساختمان جلوگيري كرد.


این صفحه 3359 بار مورد بازدید قرار گرفته است.