سد تکزه

سد تکزه Tekezé Dam

سد Tekezé سد دو قوسی با ارتفاع ۱۸۵ متر و طول تاج ۷۱۰ متر که در شمال کشور آفریقایی اتیوپی قرار دارد، بزرگترین سد دو قوسی قاره آفریقا می باشد. این سد بر روی رودخانه نیل، بزرگترین رود قاره آفریقا ساخته شده است و ظرفیت آن 9.3 میلیارد متر مکعب می باشد. ساخت این سد با مناقشه های زیادی همراه بود. کشور مصر که به شدت متکی به آب رود نیل می باشد، نسبت به ساخت این سد اعتراض کرد.

نیروگاه این سد دارای ۴ توربین ۷۵ مگاواتی و در مجموع ۳۰۰ مگاوات می باشد. ساخت این سد رسما در آگوست 2002 با حضور رئیس جمهور Girma Woldegiorgis آغاز و در سال 2009 پایان یافت. مطالعات این سد 8 سال به طول انجامیده است. هزینه اجرای پروژه ۳۶۰ میلیون دلار بوده که ۱۳۶  میلیون دلار بیش از بودجه پیش بینی شده بوده است. تمام سرمایه گذاری توسط دولت اتیوپی و از طریق وام بانکی انجام شده است.

عملیات عمرانی اصلی ساخت سد توسط شرکت برق اتیوپی EEPCo و شرکت چینی CWGS به همراه سه شرکت چینی دیگر انجام شد. عملیات الکترومکانیکی سد نیز توسط یک شرکت چینی دیگر انجام گردید. یکصد نفر ازجمله سه چینی جان خود را در طول ساخت این سد از دست دادند.

پروژه شامل ساخت سد قوسی، دو تونل انحراف رودخانه، راه آبهای نیروگاه، یک نیروگاه زیرزمینی حاوی چهار توربین 75 مگاواتی، یک پست 230 کیلوولت و 105 کیلومتر خط انتقال به منظور اتصال پروژه به شبکه سراسری، بوده است.

به تعدادی از عکسهای پروژه توجه کنید:

 

 

.

 


این صفحه 302 بار مورد بازدید قرار گرفته است.